Counting Every Penny: Living Below the Line (Part 2)

After some careful accounting, we decided to spend some of our precious pennies on a bag of flour for the creation of some simple snacks. David also realised that he cannot go a week without hot peppers, and since I want to keep my cook happy, I agreed to their addition to our week’s supplies. For anyone who would like to keep track or hold us accountable, here’s our current expenditure.

Item Price
1  Rice £0.40
2  Pasta £0.38
3  Half Bag Lentils £1.00
4  3 Cans Chick Peas £1.00
5  Tomatoes £1.00
6  Fruit (14 Clementines) £1.00
7  2 Bunches Spinach £1.00
8  5 Onions £0.50
9  Lemons £0.30
10  Tea £0.10
11  20 Eggs £1.60
12  Spices and Oil £0.50
13  Abandoned Veggetables £0.20
14  1.5 Kilo Flour £0.45
15  Hot Peppers £0.15
 Total £9.58

So what exactly have we been cooking with these lovely ingredients? Here is a rundown of our meals so far:

Breakfast every morning: 2 eggs with some spinach bits and some very plain black tea.

2 eggs with some spinach bits and some very plain black tea.

Breakfast – Each morning we both get 2 eggs to be made into an omelette with a few veggie scraps.

Lunch & Dinner – Each night we cook a large portion for dinner that night and lunch the next day. Monday night we made spinach dahl with rice. The dish was quite tasty and was only lacking another vegetable such as eggplant or potato to be identical to our normal fare. Usually we would not use the stems of the spinach leaves, but this week in an effort to save nutrients, we used every part.

Ingredients for Monday's dinner and Tuesday's lunches: rice, lentils, spinach, onion, ginger, garlic, spices, and oil.

Ingredients for Monday’s dinner and Tuesday’s lunches: rice, lentils, spinach, onion, ginger, garlic, spices, and oil.

Finished product - spinach dahl with ginger and onion served on rice. Yum!

Finished product – spinach dahl with ginger and onion served on rice. Yum!

Snack solution: tortillas!

Snack solution: tortillas!

Snacks – We each get 7 Clementines per week for our fruit allotment. We also mixed 2 cups flour, 1/2 cup water, 1/4 cup oil, and a small bit of baking powder and salt to produce 17 tortillas. When everything is divided out, the tortillas cost about a penny each. Any other ideas out there for simple flour-based recipes we could try?

Beverages – We each get around 1 black tea bag to stretch throughout the day; yesterday I steeped mine 3 times. I’m also using half a lemon per day to flavor my water and make things slightly more interesting.

Help us raise funds for the Salvation Army’s projects in Asia and Africa by sponsoring us today!

Advertisements

4 responses to “Counting Every Penny: Living Below the Line (Part 2)

  1. Pancakes with Lemon? A nice little flour based recipe!? I think I may have actually wrote them up on my blog… 🙂 I will keep up with your blog whilst you do your £1 a day challenge… I think its very credible and if I had had the time to plan it out I would be joining you!

    Gemma x

  2. I am going to send money as soon as our credit card arrives…..we were supposedly in the Netherlands,NOT! So are awaiting new cards………

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s